מיתוג עסקים

בין אם אתם הולכים להקים עסק חדש או שיש לכם עסק אשר קיים כבר שנים רבות, בטוח שיצא לכם להיתקל במושגים "מותג" "מיתוג עסקי", מושגים שהבנת המשמעות שלהם יכולה לשנות המון.

Image

אז קודם מה הוא מותג?

מותג הוא מונח מתחום השיווק שבא לתאר לנו ישות או גוף כמו חברות ועמותות, מוצרים או שירותים, מפלגות ואף אנשים פרטיים.
המונח מתייחס לסך כל הרגשות, התפיסות והדעות של הצרכנים או הקהל כלפי אותו גוף או ישות. אם בעבר היה נהוג לייחס למותג רק סימנים ויזואליים כמו לוגו או סלוגן כיום בעולם השיווק המותג מהווה "ישות נפרדת משל עצמה" ויש לו אישיות, ערכים ואופי משלו.

מטרתנו העיקרית בתהליך המיתוג הוא לבנות את האישיות והאופי הייחודי של המותג שלך ולהבליט את הערכים החיוביים כמו איכות, יוקרה, הנאה או תמורה טובה עבור הכסף שלנו. על ידי מיתוג נכון ובניית אסטרטגיית שיווק מקיפה ניתן ליצור קהל לקוחות קבועים אשר מזדהים עם ערכי המותג וילכו איתו עד הסוף!

למה מותגים עולים לנו יותר?

למי לא יצא לבקר פעם אחת בחנות מותגי יוקרה ומצא עצמו מביט על חולצה שמחירה 800 שקל ותהה לעצמו מה הופך את החולצה הזאת לשונה כל כך מחלוצה ב 50 שקל.
השוני העיקרי הוא בעיקר בתפיסת העולם שלנו כלקוחות שרואים מותגים גדולים וזה נתפס אצלנו במוח כיותר טוב ויותר איכותי.

הלקוחות שלכם לא רוצים לקנות מוצר שנתפס בעיני החברה כמוצר זול ולא איכותי בעל תדמית שלילית.
הלקוחות שלכם רוצים לדעת שהם קונים מוצר איכותי ומצליח בעל תדמית חיובית.

המשפיעים העיקריים על המיתוג של העסק שלכם הוא אתם!
המוצר יכול להיות טוב ואיכותי ואפילו מצטלם יפה לאינסטגרם, אבל החוויה והאווירה שיש במקום לא מזמינים את הלקוח לחזור, וכנראה שאפילו תיוג לא תקבלו על התמונה היפה שהוא העלה לאינסטגרם שלו.

מיתוג זה לא בדיוק מה שחשבתם!

לא תמיד כל הסיפורים של המותגים המצליחים בעולם הם ורודים ולמרות עבודה והשקעה על המיתוג ייתכן בהחלט שהלקוחות יהיו בעלי עמדה לא חיובית כלפי המותג, מסיבות שונות שלא דווקא קשורות בפרסום ושיווק.
הסיבות הללו יכולות להיות מוגוונות ומורכבות מסיבות פוליטיות, אידיאולוגיות ואפילו טעם וריח.

חשוב לזכור למותג יש אישיות ובתור אישיות המותג יכול להיערך ולהגיב בהתאם למצב וביקורות ואף לשנות את המאזן לטובתו על ידי יצירתיות פורצת גבולות שלא רק תוציאי אותו עם היד על העליונה אלה תעלה את רף המכירות שלו לשמיים.

על מה אנחנו מדברים?

הנה שני דוגמאות להתמודדות למופת של חברות שעל ידי מיתוג ושיווק נכון עשו מהפך:

הסיפור הראשון קורה בארץ בחברה יחסית קטנה בשם כרמל יבולים - וניתן ללמוד המון על מיתוג דרך "פוסט הצפרדע" אשר נהג אחרת באופן יצירתי.
הסיפור מתחיל ב-לקוחה שרכשה חסה ולהפתעה גילתה צפרדע קטנה (אילנית) בתוך השקית, הלקוחה פרסמה את המקרה בדף הפייסבוק שלהם, בכרמל יבולים לא התבלבלו לרגע ולקחו את האירוע מהחצר האחורית לבמה המרכזית והניחו אותו על הקיר של החברה.
הסיפור הזה מכיל הודעת פיצוי ללקוחה, הודאה בטעות ושימוש במקרה כדי להבליט את האיכות של המוצר תוך הענקת הסבר על בעל החיים שדורש סביבת חיים נקייה מריסוס וחומרי הדברה.
הם בעצם אמרו בלי לפחד ולהסתיר את המקרה שהצפרדע הייתה ב-חסה כמה ימים ושרדה וזאת תעודות האחריות הטובה ביותר עבור מוצר טבעי ללא חומרי הדברה.
והתוצאה? המון שיתופים, לייקים ותגובות אשר הכפילו את מספר הלייקים בדף וגם הוכחה לכך שהמוצר שלהם הכי טבעי שיש.

הסיפור השני מספר על מסעדה בבולטימור שבארה"ב בשם Jimmy’s Seafood, להפתעת הבעלים של המקום הוא גילה בוקר אחד שלט מחוץ למסעדה שלו של ארגון PETA הקורא לאנשים לראות את הסרטן כבעל חיים ולא לאכול אותו וזה כלל גם ציוץ בטוויטר של החברה.
הניסיון לפנות אל מצפון הלקוחות לא התקבל בברכה על ידי הבעלים של המסעדה שהחליט לא להישאר חייב והעלה תמונה של מנת סרטנים המוגשת במסעדה שלו בתוספת ברכת “בוקר טוב” עם תיוג של PETA, הציוץ זכה ל-45 אלף לייקים.
בסיכומו של דבר במסגרת קרב הציוצים השנון ש-Jimmy’s Seafood ניהלה עם PETA בעקבות הקמפיין הכושל שהם ניהלו נגדו, רבים נחשפו אל המסעדה ואל המנות המוגשות בה ואפשר לומר Jimmy’s Seafood הפכה ממסעדה ידועה בבולטימור למסעדה ידועה בעולם.